finezja

jakaś brudna musiała być ta woda na zdjęciach. Trzeba rozróżnić wodę święconą od tej z cudownego źródełka, bo o ile ta druga może poprzez moc Boga spowodować uzdrowienie, o tyle ta pierwsza jest symbolem błogosławieństwa. Zauważcie, że choćby przy święceniu palemek w kościele, kropelki wody z kropidła nie zawsze padną na wszystkie palmy, a jednak wszystkie które zaniesiono do święcenia poświęconymi są.
Myślenie, że poświęcenie czegoś zmienia jego strukturę, albo nasyca to jakąś mocą, magią czy czymś co jest w tym potem zawarte, jest przykładem myślenia magicznego. Wedle tego myślenia święcone palmy były zawieszane w domu, a kwiaty z nich rozkruszane i dawane do zjedzenia zwierzętom domowym, zioła poświęcone na Matki Boskiej Zielnej miały mieć większą moc, a solą święconą na wielkanoc sypano próg domostwa.
a że efekt placebo tu występuje to też fakt.

Komenda Hufca Gorczańskiego ZHP zorganizowała konkurs na najładniejszą pisankę i stroik wielkanocny.
Prace dzieci z Mszany Dolnej i okolic ( Kasiny Wielkiej, Kasinki Małej, Jodłownika, Lubnia, ) można oglądać w Miejskiej Bibliotece do 20 kwietnia. później odbędzie się podsumowanie konkursu. Zostaną wręczone nagrody i upominki.

W Niedzielę Palmową odbył się konkurs Palm Wielkanocnych .
Zdjęcia możecie zobaczyć w fotogalerii i tu pod linkiem Niedziela Palmowa 09

Stronka osp łyse jest super.ale mam pytanko czy to nie jest ta miejscowośc gdzie sa słynne palmy wielkanocne robione przpieknie przez mieszkanców.a co do stronki to jowi postaraj sie jak mozesz aby znalazły się zdjęcia pojazdów ktore kiedys mieliście na wyposazeniu .pozdrawiam i zapraszam do komentarzy zdjęc w galeri pozarniczej


czy to nie jest ta miejscowośc gdzie sa słynne palmy wielkanocne robione przpieknie przez mieszkanców
tak, to ta ta miejscowość

Stronka osp łyse jest super
cieszę się arkadiusz, że Ci się podoba

jowi postaraj sie jak mozesz aby znalazły się zdjęcia pojazdów ktore kiedys mieliście na wyposazeniu
myślę, że to dobry pomysł - poszukam jakiś zdjęć i materiałow naszych wcześniejszych aut i postaram się je umieścić na stronie

chcę teraz wejść na stronę OSP Łyse i nie mogę, brak strony
ten problem jest mi już znany... niestety jest to niezależne ode mnie... fizycznie strona znajduje się na serwerze uczelnianym a ten widac ostatnio ma problemy (a raczej jego administrator)... czasami strona jest dostępna, jednak często nie można jej wyświtlić... pozostaje mi jedynie przeprosić za taką sytuację i mieć nadzieję, że już niedługo strona znowu będzie się normalnie odpalać i cały czas będzie dostępna

mam jedną wskazówkę
to dobrze wszelkie sygestie i uwagi są bardzo mile widziane

Gdy już piszemy o tradycjach Wielkanocnych, warto wspomnieć o Niedzieli Palmowej.
Piękne obrzędy można do dziś obejrzeć m.in. na Kurpiach (Łyski), Pogórzu Wiśnickim (Lipnica Murowana) oraz w niektórych rejonach Beskidów (Tokarnia k. Myślenic).
Poniżej zamieszczamy kilka fotek z tegorocznego 51 konkursu palm i rękodzieła Wielkanocnego Niedzieli Palmowej z Lipnicy Murowanej. Najwyższa plama mierzyła 33,45 m i także jest na zdjęciu. Miłego oglądania i spokojnych, radosnych Świąt!!

W dniu dzisiejszym (5 kwietania 2009) w parafii św. Katarzyny w Ociece odbył się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Oto kilka zdjęć z tego konkursu:

TUTAJURLhttp://gminaostrow.eu/album_cat.htm?cat_id=45SRODEK>> Niedziela Palmowa w Ociece

Matfeusz byłeś szybki niczym błyskawica z tymi fotkami, niektórzy z nagrodzonych ledwo dotarli do swoich domów, a tu już są zdjęciach.
Dobrze, że tradycja robienia palm wielkanocnych nie zaginęła w Ociece.


Dla mnie to jest nieco inne kwestia niż to czy człowiek ma wpływ, czy nie. Liczy się przetrwanie i prosperowanie niezależnie od przyczyn zmian. Nawet jeżeli nie mamy wpływu, czy jest rozsądne siedzeniem na tyłku i nic nierobienie?

Nie jest. Zawsze powinno mieć miejsce zarządzanie ryzykiem.


Dokładnie. Plemię Rapa Nui z Wyspy Wielkanocnych wymarło bezpośrednio na skutek wyeksploatowania wszystkich zasobów naturalnych wyspy. Najpierw wycięli wszystkie palmy na opał i musieli potem borykać się z erozją gleb. Nie mieli drewna do budowy łodzi więc nie mogli łowić ryb. Wymarli śmiercią głodową.


Co do ocieplenia to moim zdaniem raczej zmierza do zlodowacenia...

Na jakiej podstawie tak sądzisz?

Bardziej niż globalne ocieplenie przeraża mnie tempo w jakim ludzie czerpią z dóbr natury. Polecam film HOME (polski tytuł to Ziemia S.O.S.)- dwugodzinny dokument o zmianach w środowisku, zgubnym wpływie ludzi na nie (hiperkonsumpcja, deforestacja, zbyt szybkie eksploatowanie dóbr natury zwłaszcza wody, przeludnienie, zanieczyszczanie środowiska), zmianach klimatu. W ciągu ostatnich 50 lat liczba ludności zwiększyła się dwukrotnie i ludzie zmienili środowisko naturalne bardziej niż w ciągu pozostałych prawie 200 tys lat odkąd są na Ziemi. W filmie podano mnóstwo przykładów złego oddziaływania człowieka na środowisko, np. jeśli tempo w jakim obecnie są łowione ryby się utrzyma to za 10 lat nie będzie ryb w oceanach i morzach, bo ryby nie mają czasu się rozmnażać. Zanim zdążą się rozmnożyć są łapane. Film jednak kończy się optymistycznie - autor zwraca uwagę na konieczność zwiększenia wytwarzania energii przez wiatr, wodę, słońce, podaje przykłady produkowania i wykorzystywania takiej energii. Film jest warty uwagi też ze względu na przepiękne zdjęcia różnych obszarów z lotu ptaka.